Celý prodloužený víkend od pátku 19. do neděle 21. 4. 2019 se konaly ávody, na ketrých se nerozdávají medaile, a přesto jsou velmi ceněné – jde na nich totiž o reprezentační dresy. Na tyto „kontrolky“ jsou závodníci zváni na základě výsledků z MČR na dlouhé trati a jezdí se na nich pouze individuální disciplíny – jednomístné skify jezdí pároví veslaři a dvojky ti, kteří závodí v nepárových disciplínách. Přerovská výprava byla malá – pouze tříčlenná - ale zato stoprocentně úspěšná!
Dorostenci Tomáš Gajdušek s Martinem Sedlákem už byli na kontrolkách i loni a i když byli tehdy prvním rokem v dorostenecké kategorii, tak dojeli z „provoročáků“ již loni měli čest reprezentovat Českou republiku. Před čtrnácti dny kluci s převahou zvítězili na dvojce na dlouhé distanci a byli tedy favority i na dvoukilometrové vzdálenosti - mimochodem pro dorostence je závodní tratí 1500 metrů. V sobotní rozjížďce si naši dorostenci s velkým přehledem pohlídali vítězství, postoupili přímo do nedělního finále a trochu i pošetřili síly. V neděli to podle výsledku bylo přesvědčivé vítězství – naši totiž vyhráli o necelých sedm vteřin. Ale nejednalo se o vítězství stylem start – cíl, přerovští závodníci zkusili s trenérem trpělivější taktiku a byli v závodě po většinu trati druzí, odpor soupeře zlomili skvělým závěrem 500 metrů před cílem. Tímto výsledkem si nejen pomyslně navlékli reprezentační dres, ale také si vyjeli možnost startovat na své oblíbené dvojce na Závodech olympijských nadějí CEFTA, které se letos jedou začátkem června v Maďarsku na jezeru Velence.

Dvojka dorostenců - Tomáš Gajdušek, Martin Sedlák.
Kromě dorostenců byl na kontrolky pozván ještě muž Tomáš Šišma, loňský juniorský světový i evropský šampión z párové čtyřky. Tomáš si již loni úspěšně vyzkoušel i start za muže – na Mistrovství Evropy do 23 let dojela jeho posádka na třetím místě! Tomáš v páteční rozjížďce na skifu dojel na třetím místě. Nešťastným soupeřem byl Tomášovi v tomto závodě přerovský odchovanec Petr Pivko, který studuje v Praze a jezdí za tamní Slávii. Petr jel po většinu závodu na druhém místě za fenoménem Ondřejem Synkem a své umístění kontroloval. Bohužel asi 250 metrů před cílem mu úplně došly síly, dojel těsně čtvrtý za Tomášem Šišmou, ujali se jej záchranáři a musel dokonce do nemocnice. Na závodiště se sice vrátil, ale v závodech již nepokračoval. Tomáš Šišma v šestičlenného finále sice dojel poslední, přesto to ve výsledku znamenalo také reprezentační dres a nominaci na regatu do Duisburgu. Tomáš se bude připravovat v posádce párové čtyřky seniorů B – tedy do 23 let.