BPrvní červnový víkend patřil na brněnské přehradě veslařům a to z celé Moravy – na „prýglu“ se totiž konalo Mistrovství oblast Morava. Veslařský klub Přerov se zúčastnil v plném počtu, chyběl jedině Tomáš Šišma, který se účastnil Mistrovství Evropy ve švýcarském Luzernu, mezi nejlepší tam bohužel se svou posádkou párové čtyřky nepostoupil.
Mistrovství Moravy je zároveň pro žactvo a dorost na malých disciplínách (skify a dvojskify) kvalifikací pro Mistrovství České republiky. Při závodech bylo k vidění spoustu krásných soubojů a z nich závodníci VK Přerov vytěžili celkem deset umístění na stupních vítězů, z toho pětkrát vystoupali na stupeň nejvyšší a získali titul mistrů Moravy.
Velice dobře se dařilo nejmladším dívkám – všechny čtyři mladší žačky se kvalifikovaly na skifech i dvojskifech na MČR a za 3 týdny budou závodit v Račicích. Andrea Botíková s Julií Hrabovskou dojely na dvojskifu na skvělém druhém místě, Julie byla navíc bronzová ve své věkové kategorii na skifu a Andrea pátá. Agáta Petříčková dojela na skifu šestá, Barbora Pinková celkově osmá, Agáta s Barborou byly na dvojskifu osmé.

žačky VK Přerov s trenérem Tomášem Maňákem
Starší žačka Denisa Rákosová jela pouze na skifu a předvedla solidní výkon, který jí kromě kvalifikace přinesl „bramborovou“ medaili za čtvrté místo. Na skifech a dvojskifu se představily ještě Nella Kellnerová a Barbora Bűrglová, které ale na nejlepší zatím nestačily a dojely na skifech na 11. respektive 12. místě, společně na dvojskifu dojely mladé závodnice desáté.
Starší žáci na medaili nedosáhli, ale také si vyjeli účast na MČR. Jan Příkopa dojel na čtvrtém místě na skifu třináctiletých žáků, Matyas Šišma byl v o rok starší kategorii pátý. Milým překvapením byl postup do šestičlenného finále pro dvojskif Martin Čuda + Jan Vicenec. Naopak komplikace s postupem bude mít favorizovaný dvojskif Matyas Šišma – Adam Humpolíček, kluci při rozjížďce zlomili veslo a vůbec tedy nepostoupili do bojů o medaile a kvalifikaci.
Nejlépe z přerováků dopadli dorostenci. Tomáš Gajdušek a Martin Sedlák jsou trojnásobní mistři Moravy. Nejprve zvítězili s velkým náskokem na své parádní disciplíně dvojce bez kormidelníka. Dorostenečtí reprezentanti si závod podle pokynů trenéra Pavla Vychodila vyzkoušeli jako generálku na závody olympijských nadějí, které pojedou již tento pátek v Maďarsku na jezeře Velence a budou na nich soupeřit s nejlepšími dorostenci z Maďarska, Polska a Slovenska. Oba ještě přidali zlato na nepárové čtyřce s olomouckými závodníky Michalem Grivalským a Petrem Čížkem, na dorostenecké osmě přidali poslední zlato - společně s Olomoucí a Otrokovicemi, osmu jim kormidlovala přerovská Diana Neradilová. Na nejlepší výsledem své zatím krátké veslařské kariéry dosáhl dorostenecký dvojskif Michal Zbořil a Dominik Sázel, kteří druhým místem v rozjížďce překvapili všechny na břehu a určitě i sami sebe. I když na nejlepší v nedělním finále nestačili, tak celkové šesté místo je výborným výsledkem a splněním kvalifikačním kritériem na MČR. Nedařilo se na skifu Markovi Maňákovi, který je v dorostencích teprve prvním rokem a bohužel skif na MČR nepojede.

Tomáš Gajdušek - Martin Sedlák
Juniorky jsou nejpočetnější kategorií VK Přerov a našich šest děvčat se představilo hned ve čtyřech disciplínách. Na osmě dojela sestava Daniela Krčálová, Tereza Geryková, Barbora Pospíšilová, Veronika Vláčilová, Aneta Šrámková, Tereza Cagašíková spolu s otrokovickou a břeclavskou závodnicí na druhé pozici, stejně dojela děvčata (Daniela Krčálová, Tereza Geryková, Barbora Pospíšilová, Veronika Vláčilová) i na nepárové čtyřce. Aneta Šrámková a Tereza Cagašíková byly čtvrté na dvojskifu a dvě sestavy na párovkách se podělily o třetí a čtvrté místo.

Juniorky VK PřerovPřerovský junior Filip Rákos sice nepostoupil na skifu do finále, vše si ale vynahradil na párové čtyřce, kde společně s olomouckým Chaloupkou a otrokovickými Smolinkou a Zpěvákem zajeli výborný čas a dojeli na skvělém druhém místě.

Do bojů o Moravské vavříny se zapojili i tři přerovští muži – čerstvý úspěšný maturant Tomáš Jelínek sice vyhrál svou rozjížďku, ve finále to ale stačilo pouze na nepopulární „bramboru“. Chuť si Tomáš spravil těsným vítězstvím na dvojskifu se svým otrokovickým kamarádem Radimem Hladíkem, ve stejné disciplíně dojeli Petr Rampula s Michalem Gerhátem čtvrtí. Michal s Petrem jsou ale také mistři Moravy – zvítězili totiž na párové čtyřce.
Hned tento víkend 8. -9. 6. 2019 čeká veslaře svátek v podobě 106. ročníku Pražských Primátorek, a v pátek držme palce dorostencům na závodech CEFTA!

 Kompletní výsledky najdete ZDE, více fotografií ze závodů najdete ve FOTOGALERII. (díky, Zdeňo!)

Zpět do sekce ZÁVODY A VÝSLEDKY.