O víkendu 11. - 12. 5. 2019 vyrazili závodníci Veslařského klubu Přerov mimo Českou republiku. Početná výprava vyjela do slovenských Piešťan a čerstvý muž Tomáš Šišma v reprezentačním drese na regatu do německého Duisburgu.
Po dlouhé době máme v Přerově čtyři mladší žačky a právě tyto závodnice nejmladší kategorie společně dojely na třetím místě na párové čtyřce. Posádka jela ve složení – Julie Hrabovská, Barbora Pinková, Agáta Petříčková a Andrea Botíková. Stejné umístění zopakovala Barboras Agátou na dvojskifu, Julie a Andreou dokázaly dokonce spolu v sobotu na dvojskifu zvítězit a v neděli byla děvčata druhá. Na skifech si také vedly náramně – Andrea zkompletovala sbírku zlatých medailí na tři díky vítězství na skifu, Julie dojela ve své jízdě druhá a Agáta třetí.
Starší žačka Denisa Rákosová si přivezla domů z Piešťan kompletní sbírku medailí – zlato z dvojskifu (jela se závodnicí z Břeclavi), stříbro ze skifu a bronz z párové čtyřky. Ve stejné kategorii žáků dopadli z přerováků nejlépe Adam Humpolíček, který zvítězil na skifu a spolu s Matyasem Šišmou po oba dny nenašli přemožitele na dvojskifu. Matys dojel na skifu ve své jízdě druhý. Druzí dojeli v sobotu na dvojskifu i Honza Příkopa s Martinem Čudou, v neděli byli bronzoví, Honza ještě dojel třetí na skifu.
Od dorostenců Tomáše Gajduška a Martina Sedláka se vítězství čekala – vždyť jsou to dorostenečtí reprezentanti, na dvojce bez kormidelníka jsou mistři České republiky na dlouhé trati i vítězové kontrolních závodů. Ve sportu se ale vždy nevyhrává a to někdy i vinou techniky (nebo hlavy?). Kluci si totiž zapomněli v Přerově kormidlo a bez něj se v této disciplíně zvítězit nedá… Jejich zklamání ale zmírnilo vítězství na dvojskifu, který vůbec netrénovali (na rozdíl od dvojky je to párová disciplína – na dvojskifu mají oba veslaři v každé ruce jedno veslo). Kluci na dvojskifu vyhráli jak sobotní rozjížďku, tak nedělní finále. Finálové – tedy absolutní – vítězství ještě přidali na obou čtyřkách: na párové i nepárové, vždy s olomouckými závodníky Filipem Snášelem a Michalem Grivalským. Z dorostenců je ještě určitě dobré zmínit výkon Marka Maňáka, který v rozjížďce dojel na pěkném třetím místě, i když je v kategorii teprve prvním rokem. Teprve druhé závody to byly pro Michala Zbořila, na párové čtyřce spolu s Dominikem Sázelem a Markem Maňákem dojeli v rozjížďce čtvrtí.
Z výkonů ostatních vybíráme třetí místo juniora Filipa Rákose v sobotní rozjížďce a následné druhé místo v nedělním „malém“ finále - skončil tak celkově osmý. Bronz si ale Filip veze z netradičních závodů dvojskifů v kategorie nazvané „rodina“, kdy na třetí příčce dojel se svou sestrou Denisou. A zapomenout nesmíme na Petra Gerháta, který zvítězil ve své veteránské kategorii na skifu a děkujeme mu touto cestou za dopravu lodí a starost o dorostence.

Kompletní výsledky najdete ZDE a rozsáhlou fotogalerii (díky Zdeňkovi Šišmovi) TADY.


Jak bylo uvedeno v úvodu, Tomáš Šišma se jako člen dospělé reprezentace zúčastnil kvalitně obsazené mezinárodní regaty v německém Duisburgu. Tomáš si na kontrolních závodech vyjel reprezentační dres a byl nominován do párové čtyřky. Posádka je věkem teprve v kategorii U23 (do 23 let), kromě Tomáše v ní sedí jeho parťák Václav Baldrián z loňské posádky, která zvítězila na juniorské mistrovství světa, dále Filip Zima a Jan Potůček. Vyjmenovat celou posádku určitě stojí za to, protože na regatě zvítězila jak v sobotním, tak i nedělím, závodě! Tímto skvělým výsledkem si tato posádka vyjela nominaci na tři závody nejvyšší kategorie – klasické Mistrovství Evropy (bez věkového omezení) do švýcarského Luzernu, tak na ME U23 v řecké Ioannině, tak hlavně na Mistrovství světa do 23 let, které se pojede na konci července v americké Sarasotě! Veliká gratulace.