Nabitý víkend mají za sebou veslaři – v pátek 8. 6. 2018 se v polské Poznani konaly Závody olympijských nadějí a následující víkend patřil již 105.ročníku pražských Primátorek. Na obou akcích měl zastoupení i Veslařský klub Přerov.

CEFTA

Při Závodech olympijských nadějí se utkávají nejlepší dorostenci (věk 15 – 16 let) ze čtyř zemí – České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. V pořadatelství se účastnické zem střídají a letos to vyšlo na Poznaň. Na Maltském jezeře se konají i závody světového poháru a bylo to vidět. Pořadatelé se opravdu vytáhli a mladým závodníkům připravili podmínky srovnatelné s největšími veslařskými akcemi. Tomáš Gajdušek a Martin Sedlák z VK Přerov patřili k nejmladším účastníkům - do dorostenecké reprezentace dostali již v prvním roce jejich dorosteneckého působení. Účast si vyjeli na kontrolních závodech a byli nominováni do méně tradiční disciplíny a to nepárové čtyřky s kormidelníkem (hlavně se jezdí bezkormidelnická loď). Spolu s nimi v posádce jeli dva chlapci z Jindřichova Hradce. Ve své jízdě dojela naše posádka na 2. místě – předjela ji maďarské loď a naopak polskou porazili. Naši borci přispěli body za umístění k celkovému vítězství českých barev. Kromě krásných medailí a vysněného reprezentačního dresu si kluci hlavně přivezli zkušenost z mezinárodních závodů a dozajista motivaci do dalšího tréninku.

Primátorky 2018

Oba dorostenci se vrátili v pátek v noci do Prahy a hned v sobotu naskočili do nejstaršího českého veslařské závodu – pražských Primátorských osmiveslic. Jeli na „moravské“ osmě, složené ze brněnský, olomouckých a přerovských závodníků a po těsném druhém místě na Mezinárodní regatě v Brně myslela posádka na boj o vítězství. Z rozjížďky naši postoupili přímo do semifinále, které se mělo jet v sobotu odpoledne. Bohužel se přihnala velká průtrž mračen, která zcela zrušila zbytek sobotního programu - například veteránské závody, kde jsme měli dvě čistě přerovské posádky se nekonaly vůbec. Dorostenecké semifinále bylo posunuto na nedělní dopoledne – a to dvě hodiny před finále. V semifinále naši kluci zvítězili (nad pozdějšími vítězi!), bohužel finále se jim nepodařilo dílem i díky únavě z předchozího závodu a dojeli až na čtvrtém místě, které je zklamáním. 

V kategorii dorostenek má letos VK Přerov silnou početní skupinu – na lodi jelo sedm Přerovanek a jedna ostravská závodnice. Děvčatům se sice nepodařilo postoupit přímo z těžké rozjížďka, ale postup do pětičlenného finále si holky zajistily z opravné jízdy a v něm dojely na skvělém čtvrtém místě – trenér Jiří Olivík byl velmi spokojen.

I v kategorii juniorů měl Přerov zastoupení – Tomášové Šišma a Jelínek jeli v silné posádce spolu s pražskými oddíly a suverénně si zajistili přímý postup do finále. Ve finále ale nestačili na moravské společenství, které jelo výborně takticky (v proudu) a ani výtečná stíhací jízda nestačila našim na víc než na druhé místo. Poslední přerovskou zástupkyní byla Kateřina Pivková, která mezi ženami dojela na 5. místě. Bratr Katky - Petr Pivko – studuje v Praze a vesluje nyní v pražské Slavii a mezi muži dovesloval na bronzové osmě.

Výsledkovou z Primátorek najdete ZDE 
Výsledky závodů z CEFTA ZDE.