Prodloužený víkend 7. – 9. 6. 2019 byl veslařským svátkem a přerovští veslaři si ho velmi užili. Svátek vyvrcholil nejslavnějším českým závodem - 106. ročníkem pražských Primátorek, ale popořadě...
Dostat se do reprezentace a mít možnost reprezentovat svou vlast je asi snem každého sportovce. Tomuto snu podřizuje svůj život, co nejintenzívněji trénuje, překonává bolest… Cesta k úspěchu a reprezentaci je (nejen ve veslování) dlouhá. Ve veslování se podzimní a zimní kondiční příprava projeví až na jaře na Mistrovství české republiky na dlouhé trati. Kdo uspěje, je pozván na kontrolní závody a nejlepší jsou nominováni do reprezentace a můžou se zúčastnit mezinárodních závodů.
Tato dlouhá cesta se vyplatila dorostencům Tomáši Gajduškovi a Martinu Sedlákovi, kteří spolu jezdí na dvojce bez kormidelníka. Letos jsou na ní v domácím prostředí neporazitelní a jako reprezentanti si vyjeli možnost závodit na Olympic Hopes Regatta - Závodech olympijských nadějí. Tyto závody si organizují pro sebe země Visegrádské čtyřky: Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Letošní pořadatelství vyšlo na Maďarsko a to přizvalo i další země - pozvání přijaly reprezentace Rakouska a Srbska. Tyto závody jsou pro veslařský dorost jediným reprezentačním měřením sil a pro účastníky jsou motivační pro postup do juniorské kategorie, ve které se již pořádají mistrovství Evropy i světa.
Na jezeru Velence si Tomáš s Martinem opět vedli famózně a svou formu potvrdili přesvědčivým vítězstvím. Svým vítězstvím přispěli i k celkovému vítězství českých barev v bodovaném čtyřutkání států V4.

Tomáš Gajdušek + Martin Sedlák (uprostřed)
Hned po skončení reprezentačních závodů následoval přesun celé dorostenecké reprezentace do Prahy. V sobotu se totiž konaly slavné Primátorky, na kterých nechtěl nikdo chybět. Vyhrát totiž na Primátorkách je leckdy těžší, než získat titul na Mistrovství ČR. Závody jsou prestižní a jsou známé i tím, že se nejdou na přímé trati, ale pod Vyšehradskou skálou je ostrá zatáčka vyznačená velkými bójemi. Zkušený kormidelní a secvičená posádka dokáže osmu (která je dlouhá 20 metrů a jede rychlostí cca 20 km/h) otočit během tří veslařských temp. Takže nejen síla, ale také taktika a technika jsou zde výhodou. Veslařský klub Přerov se může zkušenou kormidelnicí pochlubit – je jí Eliška Olivíková. Eliška již v pátek kormidlovala vítěznou akademickou osmu děvčat z Univerzity Karlovy a v sobotu i neděli měla velmi nabitý program. A program, který měl pro přerovské barvy také zlatý punc. A postarali se o něj právě Tomáš Gajdušek s Martinem Sedlákem, kteří jeli v silné osmě, složené ze tří moravských klubů – Otrokovic (2 závodníci), Olomouce (4 závodníci) a Přerova (3 závodníci včetně kormidelnice). V této osmě sedělo hned sedm dorosteneckých reprezentantů a osma prošla vítězně a vždy suverénně přes páteční rozjížďky i semifinále a v nedělním finále zvítězila o pět sekund. Nezastavila je ani kolize v rozjížďce, kdy do zádi naší lodi (která projela zatáčku na 3 zátahy v čele) narazila brněnská loď vedená méně zkušeným kormidelníkem. Rozjížďka byla zastavena a jízda se opakovala již bez vyloučené brněnské posádky.

Vítězná "moravská" osma dorostenců (Primátorky 2019)Dalšími přerovskými zástupci na Primátorkách byly mladší žačky - Julie Hrabovská, Barbora Pinková, Agáta Petříčková, Andrea Botíková jely v netradiční párové osmě s břeclavskými chlapci a dojely ve své jízdě na 3. místě.

Párová osma mix mladší žačky (Přerov) + mladší žáci (Břeclav)Nejpočetnější přerovskou kategorií jsou juniorky a hned šest (+ kormidelnice Eliška) jich sedělo lodi společně vždy s jednou závodnicí z Břeclavi a Otrokovic. I přes velkou snahu a pěkný technický výkon se děvčata neprobojovala do finále. Přerovská juniorky jely v sestavě Daniela Krčálová, Tereza Geryková, Tereza Cagašíková, Aneta Šrámková, Barbora Pospíšilová, Veronika Vláčilová. Kvůli nemoci se nemohla Primátorek zúčastnit mužská veteránská osma, ženy masters ale v závodě nechyběly. Naše sestava jela se složení: Marcela Zajícová, Alena Benešová, Jana Slaměníková, Marie Macháňová, Lenka Cacková, Soňa Pokorná, Marcela Wimmerová, Veronika Dočkalová, na kormidle Daniela Krčálová,
Na konci června se konají dvě Mistrovství České republika – nejprve žactva a v úplném závěr června dorostu, juniorů a dospělých. A zapomenout nesmíme na muže Tomáše Šišmu, který se připravuje na Mistrovství světa do 23 let, které bude na konci července americké Sarasotě. Držme palce!

Výsledkovou z Primátorek najdete ZDE 
Výsledky závodů z CEFTA ZDE.