Krásné babí léto přilákalo v sobotu 13. 10. 2018 skoro 200 lidí do veslařské části přerovské loděnice na tradiční Žabácké závody. Tyto závody jsou více společenskou událostní a spíše než o vítězství v nich jde o to se na závěr sezóny „na vodě“ potkat. Na „Žabákách“ se setkávají bývalí i současní veslaři, rodiče i přátelé veslování. Závod má podobu vyřazovacího závodu a jede se na nepárových čtyřkách – tj. každý veslař má jedno veslo. Posádky jsou losovány tak, že v každé posádce je jeden začátečník nebo žák, ostatní členové posádky pak mohou být namixovány z přihlášených - napříč pohlavími věkem.
Při závodech byl hned první souboj zvláštní tím, že se v něm soupeřily dvě letošní juniorské mistryně světa – na jedné lodi Valentýna Kolářová a na druhé Kateřina Pivková. Náš nejúspěšnější junior – Tomáš Šišma – se závodů bohužel neúčastnil, protože spolu s Tomášem Jelínkem jeli v Praze závod osmiveslic Head of Prague, který vyhráli. Tento závod byl pro ně tréninkem na regatu osem ve švýcarské Bazileji, kterou by chtěli vyhrát.
Na start letošních Žabáků se postavilo 17 posádek a jel se i stejný počet jízd proti proudu Bečvy, start je vždy u sportovního centra Mlýn a cíl u veslařského molo u loděnice. Vítězná posádka ve složení Matyas Šišma (starší žák) Martin Juříček, Petr Nebl a Diana Neradilová tedy vyhrála všechny své jízdy. Na vítěznou posádku nestačila druhé posádka v pořadí – Nella Kellnerová (mladší žačka), Martin Sedlák, Tomáš Gajdušek, Eva Namyslová. Obě posádky také ve finále schytaly vodní nadílku z mostu, která k závodům tradičně patří :-)  V boji o bronz si nejlépe vedla posádka Jan Vicenec (starší žák), David Mikulík, Šimon Churý a Michal Fridrich.
V rámci Žabáckých závodů se lotos konala i velmi příjemná záležitost – Veslařský klub Přerov křtil čtyři nové lodě, které se podařilo pro letošní sezónu pořídit. Dva nové skify dostaly jména Slávek a Borůvka, dvojskif se jmenuje Pavel a čtyřka Vlnka. Suma za tyto lodě je skoro jeden a čtvrt miliónu korun a ceny odpovídají vysoké kvalitě pořízených lodí. Již v letošním roce pomohly lodě veslařům VK Přerov k fantastickým výsledkům. Na lodě přispěl velkou měrou Olomoucký kraj a kromě vlastních prostředků použil VK Přerov i peníze od Českého veslařského svazu, Statutárního města Přerov a sponzorů. Všem zapojeným do financování patří velký dík.

Fotografie z letošních Žabáků najdete ve FOTOGALERII.