Protože veslařský dorost nemá žádné reprezentační závody, tak se domluvily čtyři sousední země, že budou střídavě pořádat tzv. „Závody olympijských nadějí“. Nejlepší dorostenci a dorostenky z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se tedy každoročně utkávají, letos pořadatelství vyšlo na Česko a tak se v pátek 20. 5. 2016 na Brněnské přehradě konaly tyto závody, označované zkratkou CEFTA.Mladí veslaři České republiky v celkové bodování zvítězili a na týmovém vítězství se podíleli i čtyři přerovští závodníci. Tomáš Jelínek a Vojtěch Habáň jeli společně se dvěma pražskými závodníky na čtyřce bez kormidelníka a dojeli pouhé dvě sekundy za polskými reprezentanty. Ještě těsnějším rozdílem o 22 setin(!) sekundy skončila také stříbrná posádka párové čtyřky, na které jel další Přerovan Tomáš Šišma. Valentýna Kolářová jela také na párové čtyřce a dojela se svými týmovými kolegyněmi třetí.

Na závody CEFTA navazovala hned o víkendu 21. – 22. 5. 2016 Brněnská mezinárodní regata mládeže, která se letos jela už po pětačtyřicáté. V sobotu počasí závodníkům přálo, zato v neděli i přes jasnou oblohu pokazil program silný vítr, který pořadatele donutil zkrátit odpoledne dráhu na jeden kilometr.
Skvěle si vedla závodnice Veslařského klubu Přerov Magdaléna Juziková zvítězila v rámci reprezentační posádky juniorek na párové čtyřce a na dvojskifu dojela druhá. Výborně zajeli i junioři Vladimír Trojan a Jan Rezek, kteří na dvojskifu postoupili do hlavního finále mezi nejlepších šest posádek a dojeli na pátém místě. Před nimi ale dojely pouze čtyři reprezentační lodě Česka a Slovenska, takže byli první klubovou posádkou. Obdobně vyjeli dokonce druhé místo na párové čtyřce (společně se dvěma závodníky pražské Slavie) za repre posádkou České republiky. Navíc v sobotu v závodu bez repre posádky zvítězili.
Už to vypadalo, že přerovští dorostenci na závodech nebudou příliš úspěšní nepárová čtyřka bez kormidelníka, velmi úspěšná na pátečních závodech CEFTA dojela až čtvrtá, dvojskif Tomáš Šišma – David Mikulík dojeli celkově osmí a stejně dopadla i párová čtyřka, na které navíc jeli všichni čtyři přerovští dorostenci. Vše si ale vynahradili v královské disciplíně – na dorostenecké osmě totiž zvítězili, když čtyři přerovské dorostence a kormidelnici Dianu Neradilovou doplnili dva závodníci z Neratovic a po jednom z Třeboně a Brandýsa nad Labem. Dorostenka Valentýna Kolářová se v obou disciplínách probojovala do hlavního finále – na párové čtyřce skončila její posádka čtvrtá, na dvojskifu společně s jindřichohradeckou Barborou Mátlovou dojela na pátém místě.
Závodů se zúčastnily i přerovské starší žačky - Eliška Gerhátová a Barbora Pavelková po sobotním vítězství v rozjížďce dvojskifu, dojely ve větru a vlnách na šestém místě ve finále, druhá přerovská posádka ve složení Veronika Vláčilová a Daniela Krčálová do cíle vůbec nedojela a přivezl ji záchranný člun. Společně pak na párové čtyřce dojely přerovské žačky na výborném třetím místě.
Hned o dalším, posledním květnovém, víkendu čekají veslaře závody v Hodoníně a pak už pražské Primátorky.

Fotografie ze závodů najdete ve FOTOGALERII.