Na konci září se na umělém veslařském kanále v Račicích v těsném sledu za sebou tradičně konají dvě akce, a to páteční jednodenní Mistrovství České republiky ve sprintu, na které navazuje víkendové finále Českého poháru ve veslování. Letos připadlo datum konání na 21. - 23. 9. 2018 a Veslařský klub Přerov se obou akcí zúčastnil a byl na nich velmi úspěšný.
Na „sprintech“ závodí až starší kategorie – dorost a starší - a jezdí se na trati 500 metrů (klasická závodní trať je dvoukilometrová pro juniory a dospělé, dorost jezdí 1500 metrů). Závodníci dokážou trať projet v čase něco přes jedna a půl minuty, muži na početnějších posádkách i rychleji. Přerovští závodníci se na sprinty výborně připravili a jejich skvělé výkony vytáhly VK Přerov v celkovém hodnocení na vynikající druhé místo v hodnocení podle získaných medailí. Přerovští závodníci si v šesti disciplínách dokonce vyjeli tituly mistrů České republiky.
Vezměme to podle kategorií – dorostenky si přivezly kompletní sadu medailí – tu nejcennější ze dvojky, na které překvapivě nenašly přemožitelky Bára Pavelková s Anetou Šrámkovou. Bronz si veze Daniela Krčálová, Barbora Pospíšilová, Veronika Vláčilová a Barbora Pavelková z nepárové čtyřky a ke stříbru z osmy se do posádky zapojily ještě Tereza Geryková, Tereza Cagašíková a ostravská Barbora Martináková, posádku z kormidle řídila Magdaléna Juziková.
Dorostenci přivezli dokonce zlata dvě – Tomáš Gajdušek a Martin Sedlák z nepárové čtyřky (společně se závodníky z Jindřichova Hradce) a také z osmy, na které je doplnili dva závodníci z Olomouce a k nim náš Lukáš Janek, kormidloval přerovský Filip Rákos. Tomáš a Martin by patrně měli „zlatý hattrick“, protože na dvojce v polovině trati suverénně vedli, ale technická porucha na lodi je zastavila a kluci dojeli třetí - bronzoví.
Juniorka Kateřina Pivková si vyjela bronz na skifu a byla zlatá na osmě. Od juniora Tomáše Šišmy se jiná, než zlatá medaile z párové čtyřky nečekala a reprezentační posádka nezklamala, Tomáš přidal ještě jedno zlato společně s Tomášem Jelínkem z osmy a oba přerovští závodníci postříbřili svůj společný start na dvojskifu.
A medailoví byli i muži – Michal Gerhát, Petr Rampula a Jiří Cirbus dojeli druzí na párové čtyřce mužů, s nimi jel v posádce olomoucký František Hrubý.
Kompletní výsledky sprintu najdete ZDE.


Víkend 22. – 23. 9. 2018 pak v Račicích patřil Finále Českého poháru ve veslování. Do Finále postupuje vždy jen 12 nejlepších oddílů a klubů v daných kategoriích. Z Přerova se letos na „Poháry“ nekvalifikovala žádná žákovská kategorie, pouze všechny od dorostu výš. Na Pohárech se nově nejezdí individuální disciplíny – takže se jede bez skifů a nepárových dvojek.
Nejlépe si vedli junioři – Tomášové – Šišma a Jelínek, kteří spolu zvítězili na párové čtyřce (s Hodonínem) a na osmě, k tomu přidali čtvrté místo na dvojskifu. I když byli pouze dva, tak vyjeli dohromady 58 bodů a to v součtu znamená v juniorském hodnocení celkové 8. místo za rok 2018. Juniorky, Kateřina Pivková a Valentýna Kolářová, skončily také celkově osmé – do Poháru si připsaly dvě stříbrné medaile za párovou čtyřku a osmu.
Dvě medailová umístění přivezli i dorostenci – posádka Flip Rákos, Martin Sedlák, Lukáš Janek a Tomáš Gajdušek zvládla výborně nepárovou čtyřku a dojela druhá, Martin s Tomášem dojel bronzoví na dvojskifu. 80 bodů pomohlo dorostencům k osmému místu v hodnocení Poháru jejich kategorie. Muži Petr Rampula, Jiří Cirbus, Michal Gerhát a olomoucký Hrubý dojeli na párové čtyřce na výborném druhém místě.
Nejlépe v Českém poháru dopadly dorostenky, které skončily celkově šesté. Při víkendových závodech dojela přerovská děvčata na výborném druhém místě na osmě, na čtyřce byly čtvrté. Přerovské dorostenky jely ve složení Daniela Krčálová, Barbora Pospíšilová, Veronika Vláčilová, Barbora Pavelková, Tereza Geryková, Tereza Cagašíková, Aneta Šrámková.
Kompletní výsledky Finále Českého Poháru najdete ZDE.

V celkovém hodnocení výsledků Českého poháru si VK Přerov oproti loňsku polepšil o pět míst a skončil na solidním 14. místě, v rámci Moravy pak na 4. místě. Škoda, že v ostatních kategoriích nemá VK Přerov tak početné zastoupené jako u dorostenek (děvčat je letos sedm), výsledky by mohl být ještě lepší. Počet závodníků by bylo třeba doplnit zejména v žákovských kategoriích – Veslařský klub Přerov proto zve mladé adepty veslařského sportu, aby se přišli podívat a třeba zkusit krásný, i když náročný sport. Zájemce zveme každý všední den kromě středy od 16:00 do loděnici.

Nábor 2018