FANTASTICKÝ VÍKEND PRO PŘEROVSKÉ VESLAŘE NA JUNIORSKÉM MISTROVSTVÍ SVĚTA! Z PŘEROVA JSOU TŘI MISTŘI SVĚTA!

V neděli 12. srpna 2018 vyvrcholilo Mistrovství světa ve veslování juniorů finálovými jízdami. Letošní Mistrovství se konalo v České republice na umělé veslařské dráze v Račicích (nedaleko hory Říp) a tak měla možnost sledovat veslařské naděje široká česká veřejnost. Na zaplněných tribunách ale nechyběly početné fanouškovské výpravy z celé Evropy, zejména z Velké Británie a Itálie, ale nechyběli ani fanoušci ze zámoří, hlavně z Austrálie, Nového Zélandu a USA.
Diváci z Česka samozřejmě čekali hlavně na výkony reprezentantů své země, když do finále se sítem rozjížděk, opravných a semifinálových jízd probilo hned sedm posádek. A fanoušci z Přerova pak měli možnost vidět v akci i čtyři závodníky z Přerova. Na nepárových čtyřkách se českým reprezentantům na stupně vítězů proniknout nepodařilo, zklamáním bylo čtvrté místo párové čtyřky juniorek – mistryň Evropy. Hned po nich ale vyjela na trať stejná chlapecká disciplína, kde kromě Václava Baldriána, Radima Hladíka a Marka Řehořka vesloval přerovský Tomáš Šišma. Od posádky jsme po zisku evropského titulu čekali boj o medaile a v průběhu Mistrovství posádka ambice potvrzovala – dokonce v kvalifikačních jízdách stanovila historicky nejlepší světový čas pro jejich disciplínu! A kluci to dokázali! Zvítězili stylem start – cíl a pak už mohly propuknout oslavy.
Párová čtyřka juniorů

Oslavy umocnil ještě třetím místem český dvojskif Kyncl – Zobal. Ale fanoušci ještě čekali, zda se podaří potvrdit nadvládu v dívčích osmách, kterým Česká republika dominovala v uplynulých dvou letech. Na osmě měl VK Přerov dokonce (jako jediný český klub) dvojnásobné zastoupení. Osmu strokovala (ta, která určuje tempo a podle které jedou ostatní) přerovská Valentýna Kolářová, která už triumf zažila loni, na „trojce“ (třetí pozice od špičky lodi) jela další Přerovanka – Kateřina Pivková. A děvčata také neponechala nikoho na pochybách, že chtějí vyhrát. Během závodu si česká osma udělala náskok, který jí vystačil na odražení náporu Američanek, a zvítězila. Sestava naší osmy: Barbora Mátlová, Emma Benýšková, Kateřina Pivková, Marie Štefková, Zuzana Štěpánková, Nikola Kropáčková, Barbora Kárová, Valentýna Kolářová, kormidelnice Lucie Nováková. Mimochodem v rozjížďce děvčata také vytvořila historicky nejlepší světový čas pro juniorskou osmu.
Osma juniorek
Do Přerova se tak po třech zlatých z Evropy vezou i stejné medaile nejcennější! Poslední z přerovských závodníků - Tomáš Jelínek - obsadil ve veliké konkurenci jako veslovod osmy juniorů celkové 9. místo. Česká republika skončila v hodnocení národů na fantastickém 4. místě za takovými baštami světového veslování jako USA, Itálie a Velká Británie. Všech našim reprezentantům patří obrovská gratulace a poděkování za reprezentaci České republiky.

Záznam závodů lze najít na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=JKTSDpfBPg8
V čase 3:12 - 3:21 je jízda chlapců, vyhlášení 3:37 - 3:41. Dívky pak jízda 3:58 - 4:07 a vyhlášení 4:22 - 4:28.