Ve dnech 27. – 30. 7. se konalo na olympijském kanále v Mnichově Mistrovství Evropy Masters ve veslování. Vzhledem k tomu, že letošní Mistrovství světa se koná až v Jihoafrické republice, dala spousta posádek přednost právě „Evropě“ před „Světem“. Svědčí o tom i celkový počet přihlášek, který dosáhl 9000 startujících (v různých disciplínách) oproti pouhé tisícovce v JAR.
Této obří akce se účastnil i přerovský závodník Petr Gerhát s partou podobně nadšených veteránů z Ostravy, Olomouce a Neratovic. Petr s ostatními se přihlásili ve své věkové kategorii do královské disciplíny osma, kterou Petr strokoval – byl jejím veslovodem, podle kterého ostatní drží tempo. Na kilometrové trati startovaly 3 posádky z Velké Británie a po jedné z Irka a Itálie. Boj začal hned od prvních metrů a po čtvrtině závodu se pole rozdělilo na dvě poloviny. V boji o zlato zůstaly posádky Itálie, Velké Británie, a právě česká posádka. Naše osma šla postupně do vedení, závodilo se ve vysokém tempu, za frekvenci záběrů by se nemuseli stydět o 30 let mladší veslaři. Kormidelnice hnala posádku, která se snažila držet nasazený rytmus a zároveň dodávat lodi potřebné Watty, nebyl čas ani na kontrolování pozice ve startovním poli. Konečně se přiblížila tribuna a povzbuzován české výpravy hnalo osmiveslici na prvním místě do cíle! Bylo z toho nakonec přesvědčivé vítězství o 5 sekund před Velkou Británií a o 7 před Itálií. K vyhlášení vítězů na molo dotlačily vyčerpanou posádku snad jen emoce a vyplavený adrenalin. Vítězná posádka jela ve složení: Jan Vesecký, Vojtěch Černák, Jan Pešat, Josef Zbořil, Martin Polášek, Karel Nevřela, Petr Gerhát, Jaromír Brunhofer, kormidelnice Eva Černáková.
Osma masters

Na pódiu

Zlato!

Petr se zúčastnil ještě jednoho neméně náročného závodu. S parťákem Vojtou Černákem z Ostravy jeli na dvojskifu. Po velkém boji sice nedosáhli na zlato, ale dojeli na vynikajícím 2. místě za lodí Německa.

Dvojskif